Haber

ABD Temsilciler Meclisi İsrail’e yardımı onayladı: 196 üye yardıma karşı oy kullandı

ABD Temsilciler Meclisi Ukrayna’yı tasarının dışında tutuyor İsrail’eYaklaşık 14,3 milyar dolarlık yardım sağlayan bir yasa tasarısını onayladı.

Tasarı Temsilciler Meclisi’nden geçti 226 üye tarafından desteklenirken, 196 üyekarşı oy kullandı.

Söz konusu girişim, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Kongre’nin alt kanadı Senato’da Demokratların lideri tarafından onaylandı. Chuck Schumer‘nin sert açıklamaları üzerine takviye aldı. SchumerKendisi yaptığı açıklamada, partisinin kontrolündeki üst meclisinin tasarıyı dikkate almayacağını, çünkü tasarının Ukrayna’ya yardım tahsisine ilişkin bir hüküm içermediğini ve bunun yerine kendi iki partili girişimini sunacağını söyledi.

Ancak Temsilciler Meclisi’nin yeni başkanı Mike Johnson Daha önce Ukrayna ve İsrail’e yönelik yardım taleplerinin ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğinin sinyalini vermişti. Bu bağlamda Kongre’nin her iki kanadındaki bazı önde gelen Cumhuriyetçiler son zamanlarda Kiev’e fon sağlanmasına karşı olduklarını defalarca dile getirdiler.

BidenToplamda 105 milyar dolar değerinde bir paket talep eden Beyaz Saray yetkilileri, salı günü yaptıkları açıklamada, Temsilciler Meclisi yasa tasarısını İsrail ile sınırlı olduğu için veto edeceklerini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu